МОДЕЛЬНА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ДЛЯ 1-ГО КЛАСУ ТА НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ - Р. Б. Шияна - 2017
ТИЖДЕНЬ 6. ТЕМА: «Я І МОЯ БАТЬКІВЩИНА»
Чому батьки і Батьківщина - схожі (споріднені) слова?
№ з/п |
Приклади навчальної діяльності |
Очікувані результати учіння |
Індекс конкретного очікуваного результату |
I. |
Ранкове коло «Хто живе в моїй родині?» |
- З увагою сприймає усні репліки вчителя / вчительки й однокласників (вітання, запитання, прохання). - Ставить запитання до усного повідомлення й відповідає на запитання. - Приймає інших. - Запитує, щоб довідатися більше |
2 МОВ 1.1-1 2 МОВ 1.2-1 2 СЗО 1.2-2 2 ПРО 4.2-1 |
II. |
Обговорення віршованої казки «Киця-трудівниця» Ігоря Січовика. Лічба членів родини Киці |
- Пояснює, чому щось у творі подобається, а щось - ні. - Пов’язує текст із власним досвідом, навколишнім світом та із раніше прочитаними текстами. - Лічить за правилами лічби. - Співвідносить кількість елементів у групі з відповідним числом і навпаки |
2 МОВ 2.5-1 2 МОВ 2.5-2 2 МАО 3.1-1 2 МАО 2.1-3 |
III. |
Оформлення власного куточка в класі «Моя група підтримки» з вивішуванням фотографій членів сім’ї. Обмін враженнями «Хто зображений на фотографії». Підписування власного куточка, родичів, що зображені на ньому. Лічба фотографій членів родини, позначення кількості членів «групи підтримки». Презентування власного твору |
- Створює колаж із фотографій своєї родини. - Малює олівцями. - Розповідає про членів родини, чиї фотографії прикрашають клас. - Пише самостійно або відтворює графічні знаки за зразком. - Називає в словах відомі букви. - Лічить об’єкти навколишнього світу. - Співвідносить кількість елементів у групі з відповідним числом і навпаки. - Презентує власний твір |
2 ТЕО 1.1-2 2 ТЕО 4.1-2 2 МИО 1.1-5 2 МОВ 1.6-3 2 МОВ 3.1-1 2 МОВ 4.1-3 2 МАО 3.1-1 2 МАО 2.1-3 2 МИО 3.2-1 |
IV. |
Дослідження слів «батьки» і «батьківщина». Запитання до учнів про те, чому батьки і Батьківщина - схожі слова? Обговорення. Пояснення вчителя, пошук аналогічних, наперед підготовлених словотвірних пар |
- Досліджує споріднені слова. - Творить споріднені слова |
2 МОВ 4.1-9 |
V. |
Розгадування мовно- математичного ребуса |
- Лічить об’єкти навколишнього світу. - Співвідносить кількість елементів у групі з відповідним числом і навпаки. - Пише самостійно або відтворює графічні знаки за зразком |
2 МАО 3.1-1 2 МАО 2.1-3 2 МОВ 3.1-1 |
VI. |
Слухання та виконання пісні Тіни Кароль та Миколи Бровченка «Україна - це ти». Рефлексія |
- Сприймає простий аудіотекст, ділиться своїми почуттями і емоціями від прослуханого. - Співає пісні |
2 МОВ 1.4-4 2 МИО 3.2-1 |
I. Ранкове коло «Хто живе в моїй родині?»
· Привітайтеся з дітьми й повідомте їм, що сьогодні вони зможуть більше порозмовляти по свої сім’ї, бо Батьківщина починається з рідного порога, від родини та найближчих людей.
· Запропонуйте дітям розповісти, хто живе у їхніх родинах. Нагороджуйте кожне повідомлення оплесками2.
· Розкажіть, що сьогодні ми будемо з’ясовувати, чому батьки і Батьківщина - схожі слова.
II. Обговорення фрагмента казочки Ігоря Січовика «Киця-трудівниця»3
Навчальні ресурси: підготований заздалегідь «Куточок підтримки Киці - трудівниці» з вирізаними фотографіями чи малюнками котиків (див. фрагмент казки).
Прочитайте дітям фрагмент казочки у віршах:
У зеленому садочку,
На високому горбочку
Жила собі киця,
Киця-трудівниця.
Мала хатку чепурненьку,
Двійко діток, стару неньку
Й господарство невелике –
Курку, гуску та індика.
В Киці клопотів багато:
Треба всіх нагодувати
Ще й водою напоїти
Та полити сад і квіти.
· Обговоріть фрагмент казочки, поставивши дітям кілька запитань:
- Що би вони хотіли дізнатися у Киці-трудівниці, якби вона завітала в гості?
- Чи подобається Киця і чому?
- Скільки в Киці було родичів? Скільки членів налічувала її сім ’я?
- Яку господарку мала Киця? Скільки птиці було в господарстві Киці-трудівниці?
· Покажіть підготований Вами заздалегідь «Куточок Киці-трудівниці», де зображена її сім’я - двійко діточок і стара ненька.
· Перейдіть до наступного виду діяльності - оформлення учнівських куточків у класі.
III. Оформлення власного куточка в класі «Моя група підтримки» з вивішуванням фотографій членів сім’ї
Підготуйте заздалегідь навчальні ресурси: «Куточок підтримки Киці- трудівниці» з вирізаними фотографіями чи малюнками котиків (див. фрагмент казки), принесені дітьми з дому фотографії їхніх рідних і близьких (або малюнки, якщо батьки не погоджуються на вивішування фотографій).
1. Поясніть учням, що наше завдання - створити групу підтримки для себе, щоб у хвилини смутку, самотності, сумнівів чи непевності у класі можна було підвести очі до знайомих облич і знайти в їхніх очах підтримку. Тому такий сам «Куточок», який є у «Киці-трудівниці», кожен зможе створити самостійно, і він висітиме у класі до кінця навчального року. Якщо деякі діти не матимуть фотографій, то вийти із ситуації допоможуть малюнки, на яких зображені тато, мама, сестричка чи братик. Після закінчення роботи дайте дітям час, щоб у парах обмінятися враженнями, кого вони помістили у свій «Куточок» / групу підтримки і чому.
2. Попросіть учнів підписати всіх родичів чи друзів, розміщених у «Куточку». Обговоріть, які знайомі букви використали учні для підписування фотографій.
3. Запропонуйте учням полічити всіх тих, хто потрапив у групу підтримки учня / учениці, і позначити цю кількість цифрою.
4. Підготуйте стіну, де кожна дитина зможе повісити власний «Куточок», бажано, щоб він був розташований так, щоб дитині зручно було дивитися на своїх батьків, сестер / братів і відчувати підтримку. Допоможіть кожному повісити власний твір.
5. Дайте можливість, щоб кожна дитина змогла подивитися на всі «Куточки» і представити власний.
6. Запропонуйте дітям послухати математичний віршик:
В мене родичів багато:
Баба Настя, дід Вадим,
Дядько, тітка, мама, тато –
А от я у них - один.
· Запитайте у дітей, від чийого імені ведеться розповідь (від імені хлопчика чи дівчинки, звідки ми про це знаємо? Скільки родичів є у хлопчика? Як ми їх усіх назвемо?
IV. Дослідження слів «батьки» і «Батьківщина»
Підготуйте навчальні ресурси: записані на картках друкованими літерами слова, які діти групуватимуть як схожі / споріднені (див. нижче).
- Запропонуйте учням дослідити два слова: батьки і Батьківщина.
- Запишіть ці слова на дошці друкованими літерами поряд.
- Запитайте, чи знають учні, що означають ці слова.
- Спонукайте дітей до того, щоб вони спільно з’ясували значення і знайшли подібності між словами «батьки» і «Батьківщина».
- Розкажіть, що слова бувають схожими, або спорідненими, так як ми часто буваємо схожими на своїх батьків чи родичів, бо ми теж споріднені з ними.
- Позначте на дошці спільну частину споріднених слів (не використовуючи термінів).
- Запитайте в учнів їхню думку про те, чому слова Батьківщина і батьки - споріднені.
- Розкажіть, що слово «Батьківщина» походить від слова «батьки», це те, що батьки передають дітям, це рідна (батьківська) земля, батьківський спадок. Любов до Батьківщини починається від любові до батьків.
· Запропонуйте учням у малих групах знайти й інші пари споріднених слів (слова-«родичі») серед записаних на картках. Можна запропонувати, щоб учні самі відшукали серед озвучених слів «загублених родичів» і створили «родинні» пари.
Школа, морозиво, школяр, футбол, книгарня, мороз, український, спільнота, чай, книга, спільний, футболка, чайник, Україна.
Подбайте про те, щоб у кожній малій групі була хоча б одна дитина, які вміє читати.
Підсумовуючи, нагадайте, що такі схожі слова називаються спорідненими й пообіцяйте, що споріднені слова ще будемо досліджувати не раз.
V. Розгадування мовно-математичного ребуса
Повідомте таке: «Наша Батьківщина славиться своїми майстрами.
Народна майстриня розмалювала віконце, у якому заховала таємне послання. Розгадайте його шифрувальник код і дізнайтеся заховане слово».
— Скільки пар птахів на малюнку?
— Скільки кетягів калини?
— Полічіть соняхи на малюнку. Чого майстриня намалювала стільки ж, скільки й соняшників?
Код відповіді:
Якщо відповідь - «число 1», то у віконечку над цією цифрою повинна стояти літера «У».
Якщо відповідь - «число 2», то й у віконечку над цією цифрою повинна стояти літера «А».
Якщо відповідь - «число 4», то й у віконечку над цією цифрою повинна стояти літера «Н».
VI. Слухання та виконання пісні Тіни Кароль та Миколи Бровченка «Україна - це ти»
· Запропонуйте учням послухати пісню Тіни Кароль та Миколи Бровченка «Україна - це ти»
Див. пісню за посиланням:
https: //mala.storinka.org/%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B0-%D1%86%D0%B5-%D1%82%D0%B8-%D0%BF%D1%96%D1%81%D0%BD%D1%8F-%D1%82%D1%96%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BB%D1%8C-%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8.html.
· Запропонуйте вивчити цю пісню напам’ять, підспівуючи її виконавцям. Якщо у класі є проектор, куплети пісні можна висвітлювати на екран, щоб одночасно діти візуально сприймали текст.
· Проведіть рефлексію, запитавши у дітей про те, чому кожен із нас є Україною.
· Нагадайте, що учні тепер знають, що Батьківщина і батьки - споріднені слова, а любов до Батьківщини починається з любові до батьків.
____________________________________________
2 У разі, коли сім’я дитини складається з невеликої кількості осіб, можна запропонувати перелічувати друзів та близьких людей, так щоб дитина обов’язково відчувала, що за її плечима стоять ті, кому вона довіряє.
3 Усю казочку див. за цим посиланням: http://www.malecha.org.ua/forum/index.php?showtopic=3874. Якщо учителька має більше часу, то може обрати для обговорення більший фрагмент тексту.