МОДЕЛЬНА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ДЛЯ 1-ГО КЛАСУ ТА НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ - Р. Б. Шияна - 2017
ТИЖДЕНЬ 32. ТЕМА: «МИ - УКРАЇНЦІ. МИ - ЄВРОПЕЙЦІ»
Що закодовано в українській вишиванці?
Узагальнена таблиця
№ з/п |
Приклади навчальної діяльності |
Очікувані результати учіння |
Індекс очікуваного результату |
І. |
Ранкова зустріч Привітання Групове заняття. Гра «Передай віночок» Новини дня |
Надає допомогу тим, хто її потребує, і висловлює вдячність за підтримку Підтримує та приймає інших З увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників (вітання, знайомство, запитання, просьба, прощання) й доречно реагує на усну інформацію в діалозі |
2 ГІО 7.2-3 2 СЗО 1.2-2 2 МОВ 1.1-1 |
ІІ. |
Утворення ключового слова - теми інтегрованого дня |
Читає виразно вголос слова Уважно вислуховує думку співрозмовника, висловлює свій погляд, шануючи гідність інших |
2 МОВ 2.2-2 2 ГІО 7.2-4 |
III. |
Слухання легенди «Чарівнасорочка» |
Сприймає монологічне висловлення (розповідь про події з життя або про спостереження за чимось / кимось) з метою наведення прикладів з власного досвіду Розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного Ставить запитання, які допомагають більше дізнатися про важливу для України подію чи особу |
2 МОВ 1.1-2 2 МОВ 2.2-4 2 ГІО 3.2-3 |
IV. |
Розглядання зразків вишивки на рушниках, скатертинах, сорочках тощо |
Виявляє (з допомогою вчителя / вчительки) інформацію, отриману від сприймання творів мистецтва Розпитує дорослих (родичів) про минуле України Читає виразно вголос короткі тексти (логічний наголос, інтонація) Розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного |
2 МИО 3.3-1 2 ГІО 8.3-2 2 МОВ 2.2-2 2 МОВ 2.2-4 |
V. |
Створення орнаменту для української вишиванки |
Прогнозує, яким має бути виріб Виготовляє та оздоблює виріб із допомогою дорослих чи самостійно, застосовуючи елементи традиційних та сучасних ремесел Самостійно чи з допомогою дорослих демонструє результати власної діяльності Надає допомогу тим, хто її потребує, і висловлює вдячність за підтримку |
2 ТЕО 1.1-1 2 ТЕО 2.1-4 2 ТЕО 1.5-3 2 ГІО 7.2-3 |
VI. |
Розв’язання життєвих ситуаційматематичного змісту |
Знаходить необхідні (суттєві) дані для виконання завдання Розв’язує проблемні завдання з опорою на прості математичні моделі Надає допомогу тим, хто її потребує, і висловлює вдячність за підтримку Підтримує та приймає інших |
2 МАО 2.3-2 2 МАО 1.3-2 2 ГІО 7.2-3 2 СЗО 1.2-2 |
VII. |
Читання коміксу «Бутисправжнім українцем» дляпідведення підсумків заняття |
Читає виразно вголос короткі тексти (логічний наголос, інтонація) Розповідає, про що текст, відповідає на запитання за змістом прочитаного Уважно вислуховує думку співрозмовника, висловлює свій погляд, шануючи гідність інших |
2 МОВ 2.2-2 2 МОВ 2.2-4 2 ГІО 7.2-4 |
І. Ранкова зустріч
1. Привітання
· Привітайтеся з дітьми та продекламуйте уривок з поезії Павла Тичини
Струмок серед гаю, як стрічечка.
На квітці метелик, мов свічечка.
Хвилюють, малюють, квітують поля –
Добридень тобі, Україна моя!
2. Групове заняття. Гра «Передай віночок»
Хід гри: діти стають у коло. Під веселу українську мелодію передають віночок одне одному. Коли музика зупиняється, дитина, у чиїх руках опинився віночок, виходить на середину і танцює довільні рухи з віночком на голові. Решта дітей весело плескають у долоні. Гра повторюється, доки діти мають бажання танцювати. Гру можна ускладнити: дитина, в якої опинився віночок, обирає собі пару, і вони танцюють удвох.
3. Новина дня
· Запитайте у дітей, чи знають вони, що в У країні щороку у третій четвер травня відзначають День вишиванки.
ІІ. Утворення ключового слова - теми інтегрованого дня
· Попросіть дітей визначити тему інтегрованого дня. Для цього розгляньте малюнки і запишіть назви кожного зображення. У кожному слові - назві зображення виділіть літеру, на яку вказує цифра поряд із малюнком. Із виділених літер утворіть слово - назву теми інтегрованого дня. Прочитайте його.
Сьогодні, діти, ми з вами зустрілися знову,
Про маленьких українців поведем розмову.
Про теплий, рідний, любий дім
І вишиваночки у нім.
ІІІ. Слухання легенди «Чарівна сорочка»
· Попросіть дітей висловити свої здогади, для чого слугувала вишивка.
· Розкажіть (прочитайте) дітям легенду і попросіть визначити, яку чарівну силу мала вишивана сорочка.
Чарівна сорочка
Жив в одному селі молодий козак Захар. І з лиця гарний, і вдачі доброї - ніхто про нього лихого слова ніколи не мовив. Батька-матір шанував, старших поважав, у біді людям помагав.
У тому ж селі жила дівчина Галя. І був у неї дивовижний хист до вишивання. Не було в неї дорогих тканин - шовків-оксамитів, і нитки звичайнісінькі, і полотно те, що його ткали вдома на верстаті й вибілювали на сонці. А як тішили око ці візерунки й барви! І не такі вони яскраві - більше червоного, трохи чорного й синього, а глянеш - аж очі вбирає!
Дбала Галя, аби сонце не випекло тієї краси, щоб нитки не злиняли. Трави збирала, варила, вимочувала, фарби з них готувала: і з васильків, і з кінського щавлю...
Її хата - мов писанка: рушники скрізь - по стінах, над дверима й вікнами, та ще над картиною, що на ній козак Мамай сидить з бандурою.
Покохав козак Захар Галю, а вона його. Надумали побратися. Аж тут настала лиха година. Мов чорний крук, облетіла село тривожна звістка: ворог неподалік. Жодного парубка не лишилося в селі - всі вирушили з отаманом до куренів. Вийшли дівчата їх проводжати, дарували за давнім звичаєм вишиті кисети (торбинки для тютюну), хустки, рушники, що мали боронити козаків од злої напасті. Прийшла з дівчатами і Галя. Тривожно було їй: віщувало серце щось недобре. Однак не сказала Захарові про свої передчуття. Нехай краще їде козак з легким серцем, аби не здригнулася його рука, що триматиме шаблю.
Настали неспокійні дні. Чи ж повернуться славні захисники? Одного дня надвечір з’явився в селі вершник, примчав на змиленому коні. Приніс він добру звістку: розбили козаки ворогів. Галі ж передав закривавлену хустку. Ту, що дарувала вона Захарові. Повідав гонець, що вмирає Захар на руках у своїх бойових побратимів, не допомагають йому ані зілля бабусі-знахарки, ані молитви. Майнула тоді Галя до скрині, вихопила звідти згорток та передала посланцеві. І на прощання слізно його про щось благала. Мов вихор, помчав запорожець на прудкому коні. Подав козакам згорток. Вдягнули на Захара нову сорочку, вишиту нареченою. І раптом його пригаслі очі зблиснули: побачив козак у барвистому візерункові й рідну леваду, і вишневий садок, і Дніпро-Славуту, й миле дівоче обличчя. Наче вдома побував!
Провів Захар кволою рукою по барвистій вишиванці - враз повернулися до нього життєві сили. І вже не могла здолати його люта смерть. Одужав славний козак!
(Легенда зі збірки “Знайдена скарбниця ” Павла Супруненка, адаптована редакцією журналу “Джміль”)
ІV. Розглядання зразків вишивки на рушниках, скатертинах, сорочках тощо
· Запропонуйте дітям розглянути зразки вишивок на предметах побуту та одязі.
· Запитайте, що зазвичай зображують на рушниках? Сорочках? Які кольори переважають?
· Розкажіть дітям, що для воїна вишивка — особливий оберіг, який не лише захищає від усього лихого, а й нагадує про близьких людей, рідну домівку, куди він обов’язково має повернутися після всіх пригод та небезпек. Вишивати — природне заняття для української дівчинки, дівчини, жінки. Якщо дівчина вишиває, це означає, що в неї все до ладу. Наші пращури вірили: нитка передає силу, витривалість, захищає людину від хвороб. Мистецтво вишивання передавалося від прабабусі до бабусі, від бабусі — до матусі, від матусі — до доньки. Колись існував навіть такий ритуал: збиралася вся родина, і бабуся бажала онучці стати гарною вишивальницею, легенько вколюючи голкою її долоньку.
· Поцікавтеся, чи пробували діти вже вишивати? Чи хотіли б навчитися? Чи вишивають в їхніх родинах?
· Розкажіть, що в багатьох українських родинах вишиванки передаються з покоління в покоління. Поцікавтеся, чи є в них вишиванки, які дісталися у спадок від бабусі, прабабці?
· Запропонуйте дітям прочитати текст і обговоріть з ними зміст прочитаного (Додаток 12)
Орієнтовні питання для бесіди:
- Чому вишиванку з давніх-давен вважають оберегом?
- Що означають кольори на вишиванці?
- Яке значення мають візерунки на вишиванці?
V. Створення орнаменту для української вишиванки
· Роздайте дітям шаблони української сорочки (Додаток 13) і запропонуйте створити власний орнамент для української вишиванки. Зазначте, що діти можуть самостійно обрати, для кого вони створюватимуть вишиванку і які символи закладуть у свій орнамент.
· Проведіть виставку дитячих робіт. Під час учнівської демонстрації попросіть дитину розказати, для кого вона створювала вишиванку, з яких символів складається орнамент і що вони означають.
VI. Розв’язання життєвих ситуацій математичного змісту
· Запропонуйте дітям розв’язати життєві ситуації математичного змісту.
В сім’ї Оленки є мама, тато, бабуся і братик. Всі дорослі мають по дві вишиванки, а діти - по одній. Скільки всього вишиванок є в сім’ї Оленки?
За традицією, на Луганщині в дівчини напередодні весілля вже мало бути 12 вишитих рушників. Скільки років було молодій, якщо вона вишила свій перший рушник у 6 років і щороку вишивала по 1 рушнику?
Для того, щоб дізнатися, скільки тканини потрібно придбати для вишиванки, кравчині обчислюють так: довжина сорочки + довжина рукава + 10 см. Визнач, скільки тканини потрібно для пошиття вишиванки для тебе.
VII. Читання коміксу «Бути справжнім українцем» для підведення підсумку заняття
· Запитайте дітей, що означає бути справжнім українцем? Вислухайте відповіді кожної дитини, не коментуючи їх.
· Запропонуйте прочитати комікс (Додаток 14) та обговоріть його зміст.
Орієнтовні запитання для бесіди з дітьми за коміксом:
- Чому хлопчик одягнув вишиванку?
- Як Сергійко повівся зі своїми друзями? Чи правильно він вчинив? Чому?
- Чи досить того, що хлопчик попросив у друзів вибачення? Як йому виправити свою провину?
- Що таке вишиванка? Хто її носить?
- Чи вишиванка - це просто оздоблена вишивкою сорочка?
- Що означають слова «не ганьби вишиванку»? Чи тільки вишиванку не можна ганьбити?
- А як треба поводитись без вишиванки?
- Хто може вдягати вишиванку?
- Хто такий справжній українець?
- Що треба зробити хлопчикові, щоб стати справжнім українцем?
- Чи ми справжні українці? Що ще нам треба зробити, аби гідно представляти народ України?