МОДЕЛЬНА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ДЛЯ 1-ГО КЛАСУ ТА НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ - Р. Б. Шияна - 2017
ТИЖДЕНЬ 30. ТЕМА: «ВЕСЕЛКА»
Як зробити веселку на шкільному подвір’ї?
Узагальнена таблиця
№ з/п |
Приклади навчальної діяльності |
Очікувані результати учіння |
Індекс очікуваного результату |
І. |
Ранкова зустріч. Привітання. Гра |
Уживає форму кличного відмінка іменника для звертання по імені до іншої особи, уживає ввічливі слова Встановлює дружні стосунки з дітьми своєї та іншої статі Об’єднується з іншими дітьми у групу для навчання та гри Імпровізує засобами пантоміми (міміка, жести), рухами |
2 МОВ 1.8-2 2 СЗО 1.4-1 2 СЗО 4.4-6 2 МИО 1.2-3 |
ІІ. |
Слухання твору Ольги Пенюк «У пошуках веселки». Вправа «Чи вірите ви, що...» |
Об’єднується з іншими дітьми у групу для навчання та гри Сприймає монологічне висловлення (казку, вірш, розповідь про події з життя або про спостереження за чимось /кимось) з метою відповіді на запропоновані запитання Зв’язно переказує події прочитаної казки чи оповідання, використовуючи слова спочатку, потім, в кінці Обирає з-поміж 2-3 слів те, якому відповідає тлумачення, пропоноване вчителем |
2 СЗО 4.4-6 2 МОВ 1.1-2 2 МОВ 2.3-1 2 МОВ 1.7-3 |
ІІІ. |
Дослідження «Веселка на шкільному подвір’ї» |
Провадить (самостійно або в групі) прості спостереження / досліди Застосовує за потреби найпростіші матеріали та прилади Розрізняє предмети, які пропускають світло чи не пропускають його різному Пояснює, навіщо він / вона виконує певні дії, спостерігаючи за природними об’єктами/явищами або експериментуючи з ними |
2 ПРО 1.4-1 2 ПРО 1.4-2 2 ПРО 1.5-11 2 ПРО 1.2-1 |
IV. |
Практична робота «Створюємо соляну веселку в пляшечці» |
Прогнозує, яким має бути виріб, описує, як він мав би виглядати Виготовляє та оздоблює виріб знайомими технологіями за допомогою дорослих Демонструє іншим результати власної діяльності Надає допомогу тим, хто її потребує, і висловлює вдячність за підтримку |
2 ТЕО 1.1-1 2 ТЕО 1.4-2 2 ТЕО 1.5-1 2 ГІО 7.2-2 |
V. |
Веселкова математика |
Виконує дії додавання і віднімання з іменованими числами, поданими в однакових одиницях вимірювання Знаходить невідомі компоненти арифметичних дій додавання і віднімання - доданок, зменшуване, від’ємник |
2 МАО 1.2-7 2 МАО 4.3-2 |
VІ. |
Рефлексія |
З увагою сприймає усні репліки учителя й однокласників (вітання, знайомство, запитання, просьба, прощання) й доречно реагує на усну інформацію в діалозі |
2 МОВ 1.1-1 |
І. Ранкова зустріч
1. Привітання
· Привітайтеся в колі з учнями.
2. Гра «Реакція на сигнал»
· Пригадайте з дітьми лічилку про кольори веселки і запропонуйте цікаву гру.
· Домовтеся з дітьми, як треба реагувати на конкретний колір веселки, який вони почують з лічилки.
Червоний - їдуть пожежники, швидко рухаються і роблять вигляд, що гасять пожежу.
Оранжевий - їмо смачний оранжевий апельсин.
Жовтий - пляж, забави на пляжі.
Зелений - зриваємо квіти, нюхаємо і чхаємо.
Блакитний - піднімаємо руки високо до неба.
Синій - плаваємо класичним стилем.
Фіолетовий - ми сердиті, сидимо по-турецьки з грізним виразом обличчя.
· Запропонуйте дітям ритмічно рухатися під час музики. Коли музика притихне, підніміть аркуш одного з кольорів веселки, а діти повинні швидко зреагувати і виконувати раніше узгоджені і випробувані жести, дії.
ВЕСЕЛКОВА ЛІЧИЛКА
В лузі дощик із квіток
кольоровий сплів вінок.
У долину, аж до річки,
простяглись барвисті стрічки.
Ось червона, перша стрічка, -
колір стиглої сунички.
Друга - наче мандаринки,
що оранжеві в них спинки.
Третя - жовта, наче сонце
зазирає у віконце.
А четверта - то зелена,
як листок берізки, клена.
П’ять - блакитна, барвінкова,
наче квіточка святкова.
Шоста - синя, як ті сливи,
що дощі вмивали й зливи.
Сьома - вкрили ліс та балки
фіолетові фіалки.
Із семи стрічок веселих
утворилася веселка,
і щоб знати кольори,
ти лічилку повтори.
(Л. Вознюк)
ІІ. Слухання твору Ольги Пенюк «У пошуках веселки». Вправа «Чи вірите Ви, що...»
· Учні об’єднуються у групи. Перед слуханням твору Ольги Пенюк «У пошуках веселки» запропонуйте дітям виконати вправу «Чи вірите Ви, що...».
· Учні читають твердження і висловлюють свої думки щодо їх істинності. Якщо вони з ними погоджуються, то ставлять у пусте віконечко «+», якщо ні, то ставлять «-».
«Чи вірите Ви, що...»
1. що існують злі чарівниці |
2. що існують добрі чарівниці |
3. що немає ніяких чарівниць |
4. що добро перемагає зло |
У пошуках веселки
Одного літнього сонячного дня Іринка, Петрик і Тарасик відправилися на прогулянку. Вони гуляли на моріжку біля хати, поки не натрапили на дивну скриньку. Невеличка таємнича коробочка лежала у траві і дивно виблискувала від сонячних промінчиків. Петрик підняв її та уважно почав розглядати. Вона була легка, ніби пуста, але відкрити її чомусь було неможливо. Довго хлопці мудрували над нею, і ось нарешті вона відкрилася. Із скриньки із сильним свистом щось вилетіло. Воно почало збільшуватися в розмірах і дуже голосно говорити. Діти налякано стояли й дивилися вгору. Над ними вгорі нависла велика темна хмара, з якої виглядало обличчя, яке нагадувало злу чарівницю. Вона неприємно сміялася і раділа, що нарешті вибралася з тієї малої і незручної скриньки. А тепер, коли стала вільною, вона вирішила зробити для людей щось погане. Діти почули, як вона промовляла якісь незрозумілі їм слова: «Абра-кадабра-чуфики-муфики». І за мить усе навколо почало втрачати колір: квіточки, зелені листочки, пташки, сонечко - усе це стало безбарвним. А зла чарівниця полетіла далі, радіючи з того, що накоїла.
Перелякані діти побігли до хати, де розповіли про все, що сталося, бабусі.
Старенька бабуся знала багато цікавого. Вона заспокоїла дітей і сказала, що зможе їм допомогти. «Аби світ знову став кольоровим і барвистим, - сказала вона, - треба відправитися в пошуки, знайти сім кольорів веселки і принести мені. Лише тоді я зможу вам допомогти».
Недовго думаючи, діти вирішили відправитися в дорогу. Вони взяли із собою сім невеличких пляшечок для фарби. Бабуся дала їм ще й чарівний клубочок, який їх мав привести назад додому.
Мандри тривали довго. Діти відправилися в дальній лісок, де росли різнокольорові квіти. Там вони довірливо розповіли квіточкам про те, що відбулось. І сталося диво. Квіточки ожили і почали говорити: «Не сумуйте, ми всі з радістю допоможемо вам». Вони підійшли до дітей і кожна поділилася своїм кольором. Кульбабка дала їм жовту фарбу, мак - червону, волошка - синю, фіалочка - фіолетову, річка - блакитну. Незабаром прискакав коник-стрибунець, який дав їм зелену фарбу. І лише тільки одна пляшечка залишалася пустою. Дітям бракувало помаранчевого кольору. Вони знову пригадали слова бабусі: «Тільки тоді все стане таким, як було, коли кольорів буде сім».
Вони зажурено сиділи на лісовій галявці й радилися про те, де ж їм знайти помаранчевий колір. Їх розмову випадково підслухав зайчик, який пробігав повз них. Він зупинився і радісно сказав: «А я знаю, як вам допомогти. Швиденько ідемо зі мною!».
Недалеко, в глибині лісу, вони натрапили на яскраво-помаранчеву маленьку білочку, яка з радістю додала їм останній і такий потрібний колір.
Коли всі пляшечки були наповнені різнокольоровими фарбами, що відповідали кольорам веселки, радісні й усміхнені діти повернулися додому.
Там бабуся обережно вилила всі фарби у глиняний глечик, потім все змішала, тихенько і усміхнено прошепотіла якісь чарівні слова і хлюпнула все догори на небо.
О, диво! На небі знову з’явилася яскрава веселка! Вона стала радісно усміхатися, а все навколо стало оживати: заспівали пташки, підняли голівки квіти і все навкруги засяяло новими кольорами, але вони були ще яскравішими.
Лише тоді діти зрозуміли, що добро, дружба і допомога один одному перемогли зло. Весь світ навколо них став дивовижним, барвистим і засяяв яскравими кольорами веселки.
Ольга Пенюк
Словник:
моріжок - густа, молода трава.
· Запитайте дітей, що асоціюється їм із червоним, зеленим, блакитним та іншими кольорами веселки.
· Чому це оповідання не тільки про кольори, а й про дружбу?
ІІІ. Дослідження «Веселка на шкільному подвір’ї»
· Запитайте дітей, чи пам’ятають вони дослід, який проводили у класі на початку тижня і чи хотіли б повторити створення веселки на шкільному подвір’ї?
· Попросіть, щоб діти висловили припущення, як можна зробити веселку на шкільному подвір’ї. Для полегшення завдання можна продемонструвати CD-диск, мильний розчин із пристроєм для видмухування мильних бульбашок, шматок шланга.
· Запропонуйте дітям провести ці веселі і барвисті експерименти, описані нижче, щоб переконатись, як легко й просто творити подібні дива. Досить використати лише кілька звичайних побутових предметів... і природа цього барвистого атмосферного явища стане ближча та зрозуміліша.
«Веселка зі шлангу з водою»
Матеріал: шланг для поливання.
Умови: літо, сонячна днина.
Хід досліду:
Спрямувати високо вгору дрібні розсіяні струмені води. Сонячне проміння, проходячи крізь краплі води, утворює веселку.
«Веселка з призми»
Матеріал: тригранна скляна призма, аркуш паперу.
Умови: сонячна днина.
Хід досліду:
Станьте спиною до сонця, розмістіть призму так, щоб промені падали крізь неї на аркуш білого паперу. На папері з’явиться справжнісінька веселка. Тепер, наближаючи чи віддаляючи призму від паперу, можна змінювати величину рукотворної веселки. Якщо веселка не утворилася відразу, переміщуйте потрохи призму, добираючи потрібний кут падіння сонячного променя.
«Веселка із CD-диску»
Матеріал: CD-диск.
Умови: без особливих умов.
Хід досліду:
Змінюючи кут нахилу диску, можна отримати веселкову смужку або круглу веселку.
«Веселка з мильної бульбашки»
Матеріал: мильні бульбашки.
Умови: без особливих умов.
Хід досліду:
Надуваючи мильну бульбашку, можна спостерігати веселку на її поверхні.
На шкільному подвір’ї можна спробувати намалювати веселку крейдою і побавитися цікаву рухливу гру (див. її перебіг за покликанням у групі в Facebook: https://goo.gl/9Spczd).
ІV. Практична робота «Створюємо соляну веселку в пляшечці»
(див. її перебіг за покликанням: https://goo.gl/CNSZH8).
· Приготуйте прозорі пляшечки чи баночки, кольорову крейду, сіль та аркуші паперу.
1. Попросіть учнів розсипати сіль на аркуш паперу тонким шаром.
2. Нехай кожен учень візьме шматок кольорової крейди, уявить, що це качалка, і розкачає сіль цієї кольоровою качалкою, таким чином зафарбовуючи сіль в один колір.
3. Цю ж операцію треба повторити з іншим аркушем паперу, сіллю та іншого кольору крейдою.
4. Таким чином зафарбовуємо сіль у різні кольори, зберігаючи її на різних аркушах.
5. Обережно засипаємо сіль шарами у прозору баночку чи пляшечку, намагаючись не змішувати кольорів.
6. Перед нами чудове розмаїття кольорів у пляшечці, яку можна використати як оздобу на кухні, подарувавши її мамі на День матері.
V. Веселкова математика
· Відновіть правильний запис
VI. Рефлексія
· Запропонуйте учням розповісти, що цікавого вони дізналися про веселку і як би вони пояснили природу цього явища своїм друзям або молодшим братикам чи сестричкам.